کد خبر : 61 ۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت [ ۱۹:۳۲ ]
چاپ این مطلب ذخیره فایل ارسال به دوستان

در تاریخ و فرهنگ هر کشوری جانفشانی و مجاهدت در راه وطن ارزشمند است و نظامیانی که در مسیر اعتلای کشور جان خود را از دست می‌دهند عزیز شمرده می‌شوند.

نشان حیدر بالاترین نشان افتخار ارتش پاکستان به نام امام علی (ع)

به گزارش بلاغه الغدیر، پاکستان طی عمر ۷۰ ساله خود با تهدیدهای مختلفی از جمله درگیری نظامی با هند و حملات تروریست‌ها مواجه بوده و همین باعث شده تا ارتش این کشور با آمادگی کامل آماده دفاع از مرزهای خود باشد. طی نبردهایی که برای آزادی و اعتبار پاکستان انجام شده ده ها هزار نظامی […]

به گزارش بلاغه الغدیر، پاکستان طی عمر ۷۰ ساله خود با تهدیدهای مختلفی از جمله درگیری نظامی با هند و حملات تروریست‌ها مواجه بوده و همین باعث شده تا ارتش این کشور با آمادگی کامل آماده دفاع از مرزهای خود باشد.

طی نبردهایی که برای آزادی و اعتبار پاکستان انجام شده ده ها هزار نظامی جان خود را از دست داده اند و به همین دلیل مردم احترام ویژه‌ای برای نیروهای ارتش قائل هستند زیرا اعتقاد دارند نظامیان پاکستانی حافظ امنیت کشوری هستند که یک بیداری بسیار بزرگ اسلامی را تجربه کرده است.

پر واضح است مخالفت‌های نسل اول پاکستان با زیاده خواهی های پیر استعمار انگلیس و همچنین هندوهای متعصب که جان صدها هزار مسلمان بی‌دفاع را گرفته بودند باعث شد تا پاکستان دشمنانی پیدا کند که هیچ گاه دست از تعرض برنداشته و بر نخواهند داشت.

ارتش پاکستان نیز مانند ارتش دیگر کشورها برای نظامیانی که خدماتی ویژه انجام داده و شجاعتی بی حد و حصر از خود نشان دهند مدال های افتخاری در نظر گرفته است و نکته جالب این است که بالاترین درجه افتخار در پاکستان مدالی است ستاره شکل که به اسم «نشان حیدر» مشهور است.

برای مردم ایران نام این مدال می تواند قابل توجه باشد زیرا پاکستانی‌ها بالاترین افتخار خود را به نام حضرت علی «ع» منتسب کرده‌اند و معتقدند در تاریخ اسلام هیچ فردی شجاع تر و جانبازتر از این امام همام وجود نداشته است.

جالب این است که در تاریخ پاکستان تنها ۱۰ نفر این لیاقت را پیدا کرده اند که نشان حیدر دریافت کنند البته این نشان پس از شهادت آنان در راه دفاع از یک کشور اسلامی به خانواده‌های آنان اهدا شده است.

از شروط اصلی برای دریافت نشان حیدر این است که فرد با نشان دادن شجاعتی بی‌مثال جان خود را از دست بدهد.

در بین ۱۰ نفری که تاکنون این نشان را از آن خود کرده اند «راشد منهاس» با ۲۰سال سن کم سن ترین و «سرهنگ طفیل» با ۴۴ سال پر سن و سال ترین فرد به حساب می آیند.

اولین نشان حیدر در تاریخ ۱۶ مارس سال ۱۹۵۷ اهدا شد و آخرین بار فرمانده ارتش پاکستان در تاریخ ۱۵ جولای ۱۹۹۹ همزمان با جنگ کارگیل نشان حیدر را به خانواده «لالک جان» اهدا کرد.

دارندگان نشان حیدر:

۱- کاپیتان راجه محمد سرور – تاریخ شهادت: ۲۷ جولای ۱۹۴۷ در جنگ با هند

۲- سرگرد طفیل محمد – تاریخ شهادت: ۷ اوت ۱۹۶۵ در جنگ با هند

۳- سرهنگ عزیز بتی – تاریخ شهادت ۱۰سپتامبر ۱۹۶۵ در جنگ با هند

۴- خلبان راشد منهاس- تاریخ شهادت: ۲۰ اوت ۱۹۷۱ در جنگ با هند

۵- سرگرد شبیر شریف- تاریخ شهادت : ۶ دسامبر ۱۹۷۱ در جنگ با هند

۶- محمد حسین(غیر نظامی)  تاریخ شهادت: ۱۰ دسامبر ۱۹۷۱ در جنگ با هند

۷- سرهنگ محمد اکرم تاریخ شهادت ۵دسامبر ۱۹۷۱ در جنگ با هند

۸- سرگرد محمد محفوظ – تاریخ شهادت: ۱۷ دسامبر ۱۹۷۱ در جنگ با هندوستان

۹- کاپیتان شیرخان – تاریخ شهادت: ۷ جولای ۱۹۹۹ در نبرد کارگیل

۱۰- سرگرد لالک جان – تاریخ شهادت: ۷جولای ۱۹۹۹ در نبرد کارگیل

گفتنی است مردم پاکستان ۶ سپتامبر(۱۵ شهریور) را که در نیروهای نظامی این کشور موفق شدند حمله غافلگیر کننده هند را ناکام بگذارند به عنوان روز دفاع جشن می‌گیرند و از خانواده این شهدا تجلیل می‌کنند.

منبع: تسنیم
ارسال دیدگاه

آخرین دیدگاه‌ها
    بایگانی